بره موم

بره موم یا Propolis

زنبورهای کارگر هنگام صبح که شیره سلولی گل ها ، ساقه ها ، جوانه ها ، برگ ها و حتی پوست تنه درختانی نظیر کاج و سایر سوزنی برگ ها صمغ تراوش شده ، آنها را جمع آوری و به کندو حمل می کنند ، زنبوران جوان موم ساز با ترکیب این مواد با موم و مواد مترشحه خود ، بره موم را تولید می کنند . مهمترین گیاهانی که زنبوران عسل از آنها صمغ جمع آوری می کند ، انواع درختان سپیدار ، غدار ، غات ، اکالیپتوس ، شاه بلوط ، تبریزی ، نارون ، سوزنی برگ ها ، فندق و بید است . البته وجود گیاهانی نظیر شبدر ، یونجه و اسپرس نیز باعث تولید بیشتر بره موم توسط زنبورها میشود . بره موم ماده ای صمغی و چسبناک با بوی نسبتا تند و مطبوع و دارای رنگ قهوه ای متمایل به سبز است ولی به رنگ های زرد و قرمز تا قهوه ای تیره نیز وجود دارد . از مهمترین خاصیت بره موم ، اثر آنتی بیوتیک (ضد قارچ ها ، ویروس ها و باکتری ها ) آن  است . یونانی ها در گذشته ، بره موم را برای زخم ها و بیماریهای سخت  ،شفا بخش تشخیص داده بودند ، و بقراط (پدر طب جدید) آن را برای التیام زخم های داخلی و خارجی بدن تجویز می کرد .

موارد مصرف :

بره موم در حالت شدت عفونت های استخوانی و عفونت های بافت نرم و زخم های بعد از عمل جراحی قابل استفاده است . با توجه به بررسی های انجام شده ، میکروارگانیسم ها و باکتری ها نمی توانند از نظر وراثتی ، خود را با این ماده سازگارکنند و به رشد و تکثیر خود ادامه دهند ، و این فرآورده به صورت یک داروی آنتی بیوتیک موثر علیه تمام باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها عمل می کند . اثر محافظتی روی کبد داشته ، باعث افزایش تعداد پلاکت خون می شود ، در درمان زخم معده ، اثنی عشر و روده موثر است . همچنین بره موم به علت داشتن گیرنده رادیکالهای آزاد باعث جلوگیری از سرطان گردیده و ویروس تبخال و آنفلوآنزا را مهار می کند .

مقدار بره موم :

بره موم برای انسان و پستانداران سمی نیست ، مگر آنکه به مقدار خیلی زیاد و خصوصا به صورت خوراکی  و عمل آوری نشده (خام) مصرف شود . توصیه می شود داروها و فرآورده های حاوی بره موم را از مقادیر کم شروع به مصرف کرده تا حساسیت های احتمالی مشکل ساز نشود . در حال حاضر شرکت سورن تک با تائیدیه سازمان غذا و دارو اقدام به تولید قرص بره موم با نام  تجاری proX   نموده که در بسته های  قرص 60 عددی حاوی بره موم تصفیه شده واستانداردسازی شده  به بازار عرضه می گردد و عسل پادنا نمایندگی پخش آن را در استان دارد .

خواص بره موم :

1 – تقویت سیستم ایمنی بدن

2 – کاهش درد مفاصل

3 – افزایش پلاکت خون

4 – ضد سرطان به علت داشتن گیرنده رادیکال آزاد

5 – تنظیم فاکتور های خونی از جمله قند و چربی

6 – مکمل رژیمی غذایی

7 – ضد التهاب

8 – استفاده بصورت خام برای ضدعفونی کردن زخم های پوستی

9 – دارای اثر ضد باکتریایی و ضد قارچی

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من