ژل رویال(عسل سلطنتی) چیست؟ - عسل پادنا

ژل رویال(عسل سلطنتی) چیست؟

ژل رویال

ژل رویال که به آن در فارسی شاهنگبین می گویند ماده ای است که به وسیله یک جفت غده مغزی زنبوران کارگر پرستار معمولا در سنین ۲ تا ۱۲ روزگی ترشح شده و مورد استفاده ملکه در تمام طول عمر و نوزادان زنبور در مراحل اولیه رشد قرار می گیرد.

متخصصین علم زنبور شناسی می گویند: علت اینکه ملکه زنبور عسل در ۲۴ ساعت می تواند حدود ۲۰۰۰ تخم بکذارد و مدت ۳ تا ۵ سال زندگی کند این است که ملکه غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد.

اهمیت ژل رویال درزندگی زنبور عسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است و می توان به این نتیجه رسید که سرّ زیبایی و نیرومندی ملکه و عمر دراز ملکه و اختلاف طول عمر آن با سایر زنبوران در این ماده حیات بخش نهفته است.

ژل رویال از نظر کیفی اساسا از دو ماده دزوکسی ریبونوکلئیک اسید و ویتامین B5 تشکیل شده است  به همین دلیل ژله رویال از نظر اسید پانتونیک بسیار غنی است چرا که این اسید را در تمام سلول های بدن می توان یافت و در متابولیسم سلولی نقش اساسی دارد.

این ماده با عناصر مختلفی ترکیب شده و ماده فعال کننده آنزیم A را تشکیل می دهد این ماده یکی از اصلی ترین عوامل واکنش های بیولوژیکی و شیمیایی درون سلولی است بنابراین اسید پانتوتنیک در سلول ها نقش فرماندهی را بر عهده دارد و چون ژل رویال غنی از این ماده است بنابراین یک ماده استثنایی برای بدن محسوب می شود.

خواص فیزیکی ژله رویال

ژل رویال ماده ای است  ژلاتینی سفید رنگ مایل به زرد روشن، کلوئیدی و چسبناک که در آب حل می شود و کمی کف تولید می کند و دارای خاصیت اسیدی است که دارای طعم مخصوص ترش، شیرین و تند است.

خواص شیمیایی ژله رویال

تجزیه شیمیای ژل رویال نشان می دهد که این ماده دارای ۶۶درصد آب، ۳۴/۱۲ درصد پروتئین، ۳۶/۵ درصد چربی و ۵/۱۲ درصد مواد احیا کننده ۸۲/۰ درصد خاکستر و ۸/۲ درصد مواد مشخص نشده می باشد این ماده دارای انواع ویتامین های گروهB ، قند ها، استرول ها، تعدادی از اسیدهای چرب و آنتی بیوتیک است از آنجا که شاهنگبین یک ماده غذایی است، این منطقی به نظر می رسد که حاوی مواد آنتی بیوتیک نیز باشد.

خواص درمانی ژله رویال

ژل رویال سال ها یک ماده اعجاب انگیز و معجزه آسا تلقی می شده است از سال ۱۸۵۲ این ماده مورد مطالعات وسیعی قرار گرفته است.

 ژل رویال به وسیله بعضی اشخاص به عنوان درمان هر درد به شدت مورد تبلیغ واقع شده است این ماده را که به شیر زنبور عسل معروف است با بعضی از کرم ها و روغن ها مخلوط کرده اند و به عنوان دارو و شیر زیبایی مورد استفاده قرار داده اند.

 متخصصین زنبورشناسی ثابت کرده اند که ژله رویال میکروب کش و ضد عفونی کننده است از خواص درمانی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:.ژله

  •  ژل رویال اثر آنتی اکسیدان دارد.


  • ژل رویال به عنوان نوعی ماده سازش دهنده شناخته شده است این ماده سطح تحمل فشارهای روحی و جسمی را افزایش می دهد.


  • ژل رویال سبب ایجاد خاصیت ضد میکروبی، ترمیمی و تعدیلی سیستم ایمنی بدن می گردد.


  • ترکیب عسل و ژله رویال باعث افزایش هموگلوبین خون می شود.


  • ژل رویال فعالیت غده جنسی را افزایش می دهد و به تولید هورمون می افزاید بنابراین می تواند برای درمان هرگونه ناتوانی جنسی مورد استفاده قرار گیرد.


  • ژل رویال با تحریک عملکرد تخمدان ها باعث افزایش تولید استروژن می گردد که از این ویژگی می توان در مواردی که تخمدان ها به طور صحیح عمل نمی کنند به ویژه در دوران یائسگی استفاده کرد.


  • ژل رویال به درمان افسردگی خانم ها کمک می کند.


  • ژل رویال باعث تحریک انسولین در پانکراس،حفظ این اندام از آسیب و جلوگیری از بروز بیماری قند در زنان باردار می گردد.


  • ژل رویال باعث تحریک عملکرد غده شیری و افزایش چشم گیر شیر مادر می گردد.پژله رویال در درمان بیماری های پوستی بسیار موثر است و باعث تحریک و جوان سازی سلول های پوست می شود.ژله رویال باعث بهبود وضع عمومی بدن، افزایش اشتها، گلبول های قرمز و هموگلوبین در نوزادان زودرس و اطفال دارای کمبود غذایی می شود.ژله رویال باعث بهبود فشارخون و افسردگی در بیماران مسن می گردد.

  •  

سایر خواص درمانی عبارتند از:

محرک عمومی، تنظیم کننده متابولیسم، پیشگیری کننده از تمام بیماری های عفونی، تقویت کننده، ضد کم خونی، تنظیم کننده فشارخون، تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر، کمک به کاهش کلسترول و …/

ژل رویال

دیدگاه خود را وارد کنید

ورود

عضویت

ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:30)