ملاک تشخیص عسل خوب چیست؟_ فروشگاه اینترنتی عسل و محصولات جانبی پادنا

مشخصات ظاهری عسل خوب چیست؟

غلظت عسل خوب چگونه است؟

برای تشخیص مشخصات ظاهری عسل باید چه کار کنم؟ میگن :(عسل رقیق بد است؛ عسل غلیظ خوب است) باید گفت که این از باورهای غلطی است که باید اصلاح شود. 

رقیق یا غلیظ بودن عسل بستگی به دو عامل دارد: اول و مهم تر میزان آبی است که در عسل وجود دارد. دوم درجه حرارت محیطی که به هنگام خرید مشتری در آن قرار دارد. در تابستان عسل کمتر کش می آید، در زمستان بیشتر علت این است که بر اثر حرارت عسل  شل می شود و بر اثر برودت خودش را به اصطلاح جمع می کند.

اما در مورد غلظت عسل های مختلف: به طور مثال عسل جنگل های شمال ایران و عسل مرکبات رقیق تر از عسل های مناطق کوهستانی مانند: سبلان، پلور، محلات، خوانسار و غیره هستند. 

به هیچ وجه این بدان معنی نیست که دسته اول از کیفیت پایین برخوردار باشند. هر دو عسل طبیعی و خالص هستند اما در یکی میزان آب موجود کمی بیشتر از دیگری است. 

واقعا ملاک تشخیص مشخصات ظاهری عسل چیست؟

در تعریف جهانی پذیرفته شده، عسل قابل قبول برای عرضه به بازار عسلی است که از حداکثر ۱۸ درصد آب و حداقل ۸۲ درصد مواد قندی(عمدتا گلوکز و فروکتوز) تشکیل شده باشد. 

آب بیش از ۱۸ درصد در عسل موجب تخمیر می شود یعنی غلظت مواد قندی کمتر از ۸۲ درصد امکان رشد باکتری را فراهم می سازد. 

اگر به عسلی برخوردید که رقیق تر از عسل های مورد شناخت شماست و از نظر ظاهری علایمی از ترشیدگی و تخمیر در آن نیست، گمان مبرید که خدای ناکرده تقلبی است، یا عسلی با درجه کیفیت پایین تر است. 

از عسل هایی که مثال آوردیم آنهایی که در دریای خزر (مناطق مرطوب) به دست آمده اند دارای ۱۸ تا ۱۵ درصد آب و آنهایی که در مناطق کوهستانی (خشک) تولید شده اند کمتر از ۱۰ درصد آب و بیش از ۹۰ درصد مواد قندی دارند. اما نمی توان گفت کدام عسل بهتر است، زیرا از نظر خاصیت عمومی و مشترک همه عسل ها که دارای مواد قندی سریع الجذب برای بدن است، هر دو دسته همسانند. 

از نظر خواص طعم، بو، مزه به گیاهی که زنبور روی آن نشسته است، چه کسی می تواند بگوید خاصیت مثلا شهد گل های بهار نارنج از شهد گون، آویشن، آلوچه، گیلاس کمتر یا بیشتر است؟

شاید جالب باشد بدانید که عسل مرکبات به خاطر میزان کم آن در دنیا نادرتر و در غرب خواهان بیشتری دارد در صورتی که به خاطر رنگ شفاف و زرد آن و غلظت پایین تر، در ایران جایگاه بسیار پایینی دارد.

غلظت عسل

رنگ عسل خوب چگونه است؟

عسل برحسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگش متفاوت است. 

دامنه طیف رنگ های عسل از سفید به انواع زرد (زرد نارنجی، زرد مایل به سبز طلایی) کهربایی، عقیقی مایل به قرمز و حتی قهوه ای متغیر است.

عسل اقاقیا به رنگ سفیدی می زند، عسل بهار نارنج زرد طلایی است، عسل جنگل های مازندران زرد مایل به سبز، عسل آویشن عقیقی قرمز، عسل کاج جنگل های اروپا متمایل به قهوه ای می باشد.

در تشخیص ظاهر عسل باید گفت همه این ها عسل خوب و طبیعی هستند اما به خاطر گلی که زنبوران از آن تغذیه کرده اند رنگشان متفاوت است. پس این باور غلط است که عسل خوب رنگ تیره دارد.

رنگ عسل

عطر و طعم عسل خوب چگونه است؟

رنگ، بو و طعم عسل تاحدودی به هم مربوط هستند درحالی که می توان رنگ عسل را به طور علمی و دقیق اندازه گیری کرد. 

بو و طعم آن قضاوتی نظری است ولی به هر حال از نظر مصرف کننده خصوصیات مهمی می باشند. 

بسیاری از طعم های عسل که در یک منطقه جالب و خوب تلقی می شود در منطقه دیگر ناپسند است، عسل گندم سیاه و زیرفون ممکن است در یک منطقه بیشترین قیمت را داشته باشد اما در منطقه دیگر بازاری نداشته باشد. 

عسلی که ممکن است تصور شود مردم آن را نمی پسندند برای مصرف زنبور عسل نگهداری می شود.

عقاید و باورهای نادرست در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن عسل 

در تشخیص عسل برای طبیعی یا مصنوعی بودن آن و طرز تشخیص آنها از یکدیگر عده ای عقیده دارند عسل وقتی که متبلور، کدر و ته نشین گردد تقلبی است و عسل سالم طبیعی همیشه صاف و شفاف باقی می ماند و وقتی که عسل خریداری شده پس از مدتی کدر و ته نشین (شکرک زده) شد، ناراحت شده و به فروشنده اعتراض می کنند. این هم از نظریه ها و عقاید غلطی است که در کشور ما رایج است.

مصرف کننده ایرانی،عسل خوب، خالص و طبیعی را عسلی می دانند که رنگش کهربایی تیره یا همانند عقیق باشد، سفت بوده و اصطلاحا کش بیایید. اگر ۲۴ ساعت در یخچال گذاشته شود (شکرک نزند، اگر قاشقی از آن برداشته شود قطراتی که سرازیر می شود به صورت باریکه ای ممتد باشد و قطع نشود. 

عده ای هم تکنیک های خاصی را برای شناسایی توصیه می کنند که پایه و اساس آن معلوم نیست مانند کبریت گرفتن کنار عسل، ریختن چند قطره روی روزنامه و … هیچ کدام از این عقاید، نظریات و تصورات ارتباطی با عسل از نظر طبیعی یا مصنوعی بودن و همچنین شکرک زدن آن نداشته و ندارد و از نظر عسل شناسان و علم تغذیه به طور کلی مردود است.

لازم به ذکر است که تشخیص عسل طبیعی و مصنوعی به کمک انگشت، قاشق و با مزه  و… غیر ممکن بوده و فقط به عهده آزمایشگاه می باشد.

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟ 

برای انتخاب عسل خوب، مصرف کننده باید از فروشگاه های معتبر و عسل های دارای شناسنامه را خریداری کند چرا که در دنیای امروزی تقلبات به حدی زیاد شده است که به راحتی هر عسلی را با رنگ و طعم مورد نظر شما می سازند و این مسئله تنها در آزمایشگاه های تخصصی عسل مشخص می شود.
 
در نهایت پیشنهاد ما به شما خرید از مجموعه فروشگاه های معتبر پادنا است که تمامی عسل های آن دارای شناسنامه هستند.

دیدگاه خود را وارد کنید

ورود

عضویت

ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:30)