عسل کنار و خواص آن - فروشگاه اینترنتی عسل و محصولات جانبی پادنا

عسل کنار و خواص آن

درخت کنار:

درخت بومی جنوب ایران است . برگ‌های کوبیده آن را «سدر» می‌نامند و میوه آن خوردنی است. کنار درختی است به ارتفاع نزدیک به ۱۰ متر با برگ‌های کوچک و قلبی شکل و کشیده با سه رگبرگ برجسته که گوشوارک آن به خار تبدیل شده‌است. درخت کنار مقاوم ترین درخت میوه به صورت درختچه‌ای کوچک، خاردار با تاج پهن است.

میوه این درخت تخم مرغی شکل و به اندازه میوه زیتون یا کمی کوچک‌تراست. میوه کنار خوراکی بوده و بسیار مغذی و سرشار از ویتامین C و مقادیر نسبتا خوبی از ویتامین B ،E و محتوی کلسیم، فسفر و آهن است. ارزش غذایی ‌میوه کنار از لحاظ پروتیین، مواد معدنی، کلسیم، فسفر، کاروتن و ویتامین از سیب غنی تر و میزان کالری و ویتامین c آن نسبت به پرتقال بیشتراست . میوه آن براحتی هضم و اثر ملین‌آور دارد و طعم‌ این میوه ترش مطبوع و شیرین است.

درخت و میوه آن در جنوب ایران کنار نامیده می‌شود و در کتاب ها به نامهای کنار، سدر، سدره، منبل داوود، سنجد گرجی، نیم، ضال، ببر و شجره النبق نیزخوانده شده‌است. از قدیم از برگ سائیده درخت کنار به‌عنوان ماده پاک کننده موی سر و بدن استفاده شده و هنوز هم در برخی نقاط استفاده از آن متداول است. برگ سائیده کنار «سدر» نام دارد. درخت کنار برعکس دیگر درختان وقتی هوا خنک می شود گل می دهد این درخت در اوایل پاییز به گل می نشیند و زنبورداران می توانند حدودا ۴۰ تا ۴۵ روز از شکوفه های آن استفاده کنند.

عسل کنار:

عسل کنار (سدر) یکی از عسل های تک گل بوده که طعم و عطر فوق العاده و خواص منحصر به فردی دارد.عسل کنار تولید مناطق گرمسیر جنوبی کشور می باشد.

از ابتدای شهریور ماه شکوفه های درختان کنار (سدر) بتدریج باز می شود و زنبوران عسل در صبح خیلی زود قبل از طلوع آفتاب اقدام به جمع آوری شهد گل ها می نمایند.

عسل کنار از لحاظ دارا بودن مواد پلی فنلی در سطح بسیار بالایی می باشد.

عسل کنار در روش های طبیعی درمان امراض برای درمان زخم های دستگاه گوارش به ویژه روده و معده بسیار موثر است و مقاومت و توانایی دستگاه گوارش را افزایش می دهد و عملکرد این اندام ها را در بدن بهبود می بخشد.

عسل کنار در ابتدا به رنگ روشن است و به تدریج تیره تا قهوه ای متمایل به سیاه می شود و از اواخر تابستان تا اواسط پاییز زمان برداشت این عسل است که بسیار خوش طعم بوده و از لحاظ مزاجی دارای طبعی سرد است که برای افراد گرم مزاج بسیار مفید است.

ترکیبات عسل کنار:

عسل کنار سرشار از ویتامین C است که مصرف این عسل در سرماخوردگی می تواند ویتامین  C مورد نیاز بدن را تامین کند و اشتهای فرد بیمار را افزایش می دهد.

از دیگر ترکیبات عسل کنار می توان به انواع ویتامین های گروه B شامل B1,B2,B3,B5,B6,B12  و غنی از آنتی اکسیدان های طبیعی و همچنین مواد معدنی و مینرال های ضروری آهن، روی، سلنیوم، کلسیم، فسفر، منیزیم و … اشاره کرد.

خواص عسل کنار:

تقویت کننده و محرک قوای جنسی، انرژی زا و نشاط آور، بهبود و درمان کم خونی، تب بر، تقویت کننده موی سر، تسریع در رشد کودکان،  ببهبود کمردرد، بهبود گرفتگی عروق، تقویت حافظه، مرهم سوختگی و …

دیدگاه خود را وارد کنید

ورود

عضویت

ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:30)