عسل شان (قاب) چیست؟ _ فروشگاه اینترنتی عسل و محصولات جانبی پادنا

عسل شان (قاب) چیست؟

عسل شان(قاب) چیست؟

عس شان

عسل شان(قاب) عبارت است از عسلی که داخل سلول های شان ذخیره شده باشد.

قبل از اختراع اکستراکتور(دستگاه جدا کننده عسل از موم)، عسل فقط در داخل شان ها به فروش می رسید با به کارگیری این وسیله به منظور بالا بردن تولید و سهولت عرضه آن به خریداران در امر تولید، بسته بندی و توزیع عسل به سمت عسل تصفیه شده گرایش پیدا کرده اند.

امروزه اکثر مردم تصورشان ازعسل، همان عسل تصفیه شده است که به صورت مایع (شهد) به فروش می رسد اما هنوز به طور محدود متقاضی خریدار عسل شان وجود دارد.

نحوه تولید عسل:

تولید عسل شان(قاب) خوب و قابل توجه یک هنر است.

زنبوردارانی که عسل شان تولید می کنند معمولا کندوهای خود را پرجمعیت نگه داشته و مانع بچه دادن آن می شوند و به محض نزدیک شدن جریان شهد اقدامات لازم را به عمل می آورند.

بهترین عسل شان در جاهایی تولید می شود که جریان شهد در یک زمان قابل پیش بینی آغاز شود ومدت آن طولانی بوده و رنگ عسل منطقه نیز یکنواخت باشد که معمولا عسل  تولید شده دارای سایه هایی از رنگ های مختلف است.

عسل در شان بهترین طعم را داشته و معمولا گران تر است زیرا در بسته بندی طبیعی که توسط زنبور عسل انجام گرفته در دسترس قرار می گیرد.

در ایران به دلیل کمبود موم و واردات آن تولید عسل شان باعث هدر رفتن مقدار زیادی موم می شود و به صرفه نیست.

طریقه بسته بندی عسل شان:

امروزه این نوع عسل را با سه نوع بسته بندی به بازار عرضه می کنند:

۱. بسته بندی خود زنبور عسلبرای این کار شان را داخل کندو گذاشته و مستقیما به وسیله زنبور عسل پر شده و به همان صورت به بازار عرضه می شود.

۲. به صورت قطعات بریده شده: می توان شان عسل را با کاردک نازک و تیز یا  ابزار برنده داغ شده به قطعات مختلف برش داد و این قطعات را در اتاق گرم یا روی شبکه های توری فلزی قرار داد تا عسل های سلول های بریده شده چکه کرده و کاملا خشک شود سپس آنها را در کیسه پلاستیکی مانند سلوفان یا در جعبه های پلاستیکی بسته بندی می کنند.

۳. مخلوط عسل شان و عسل تصفیه شده: برای این کار قطعه ای از عسل موم را در داخل قوطی شیشه ای دهان گشاد یا جعبه پلاستیکی قرار داده و روی آن را تا اندازه معین عسل تصفیه شده می ریزند.

خواص درمانی آن:

عسل همراه با موم (عسل شان) که از نظر گرده گل، بره موم و موم غنی است در مورد سینوزیت، زکام اسپاسمی، ناراحتی های تنفسی، ورم معده و ورم لثه موثر است و در رابطه با برفک دهان آن را باید جوید 

لازم به ذکر است که موم زنبور عسل ماده ای خنثی که دستگاه گوارش انسان و سایر جانداران قادر به تجزیه مولکول های نیستند، یعنی پس از تغذیه جذب نمی شوند و به همان صورت که تغذیه شده است از بدن دفع می گردد.

می تواند به وسیله پوست به سرعت جذب شود به همین دلیل است که امروزه از آن در ساخت وسایل آرایشی و بهداشتی نظیر کرم ها، پمادها، ماسک های زیبایی صورت و غیره استفاده می شود.

جویدن موم عسل(شان) زنگ دندان ها را می زداید و لثه ها را محکم می کند.

دیدگاه خود را وارد کنید

ورود

عضویت

ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:30)