وبلاگ

آشنایی با عسل کنار

از درخت کنار چه میدانید؟​

کنار گیاهی است به شکل درخت یا درختچه که از ویژگی های آن همیشه سبز بودنش است و ارتفاعی بین 3 تا 8 متر دارد این گیاه دارای برگ های متناوب تخم مرغی، بیضوی یا مستطیلی است که گل های رنگ های متنوعی همچون زرد، قرمز، نارنجی و سبز دارند. این گیاه مولد شهد و گرده بوده و تقریبا در بیشتر ماه های سال به خصوص در بهار تا پاییز گل دهی کنار صورت می گیرد اما دوره موثر گل دهی به لحاظ زنبور داری از اواسط شهریور تا آبان ماه است.

درخت کنار در چه مناطقی می روید؟​

درخت کنار اغلب در مناطق گرمسیر جنوبی و در استان های خوزستان، بوشهر، جنوب فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان می روید.

عسل کنار :

عسل کنار (سدر) یکی از عسل های تک گل بوده که طعم و عطر فوق العاده و خواص منحصر به فردی دارد. یکی از عسل های پرطرفدار استان های جنوبی کشور، مناطق گرمسیری و کشورهای حاشیه خلیج فارس است و در بین اعراب این عسل به عسل جنسی معروف است.

عسل کنار از لحاظ دارا بودن مواد پلی فنلی در سطح بسیار بالایی می باشد.

اواخر تابستان تا اواسط پاییز زمان برداشت این عسل است که بسیار خوش طعم بوده و از لحاظ مزاجی دارای طبعی سرد است که برای افراد گرم مزاج بسیار مفید است.

خرید عسل کنار
جمع آوری شهد درخت کنار
خرید عسل کنار
درخت کنار
خرید عسل کنار
شکوفه درخت کنار

مهمترین ویژگی های عسل کنار:​

از ویژگی های این عسل می توان به دیر رُس بودن (شکرک زدن) و کف کردن آن اشاره کرد که کف کردن آن به دلیل وجود مقادیر زیاد ساپونین در این عسل است و ارتباطی با طبیعی یا نامرغوب بودن آن ندارد.

 
کف کردن عسل کنار

چرا می گوییم عسل کنار مگر زنبور فقط روی درخت کنار نشسته؟؟؟؟

زمانی که کلنی های زنبور عسل در منطقه ای که گیاه غالب آن منطقه از یک نوع خاص باشد قرار بگیرند و بیش از 50 درصد از شهد جمع آوری شده از آن نوع پوشش گیاهی باشد عسل را به اسم آن گیاه نامگذاری می کنند و عسل کنار را به دلیل اینکه عمده شهد جمع آوری شده توسط زنبوران عسل از درخت کنار است به این عسل نامگذاری می شود.

ترکیبات عسل کنار:

این عسل سرشار از ویتامین C است. از دیگر ترکیبات عسل کنار می توان به انواع ویتامین های گروه B شامل B1,B2,B3,B5,B6,B12  و غنی از آنتی اکسیدان های طبیعی و همچنین مواد معدنی و مینرال های ضروری آهن، روی، سلنیوم، کلسیم، فسفر، منیزیم و … اشاره کرد.

 

رنگ عسل کنار:

رنگ عسل طبیعی بر حسب اینکه متعلق به کدام منطقه و کدام مجموعه گلها و گیاهان باشد متفاوت است. رنگ عسل های مختلف از سفید به انواع زرد، زرد نارنجی ، زرد مایل به سبز طلایی، کهربایی ، عقیقی مایل به قرمز و حتی قهوه ای و سیاه متغیر  است. رنگ عسل کنار در ابتدا به رنگ روشن است و به تدریج تیره تا قهوه ای متمایل به سیاه می شود.

 

بعضی از خواص عسل کنار :

• تقویت کننده و محرک قوای جنسی

• انرژی زا و نشاط آور

• بهبود و درمان کم خونی

• تب بر

• تقویت کننده موی سر

• تسریع در رشد کودکان

• بهبود گرفتگی عروق

• درمان زخم های پوستی ازجمله زخم های دیابتی

• تقویت حافظه

• تقویت اعصاب

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من